Niezależnie od tego, jaki rodzaj szczoteczki wybierzesz, kluczowe znaczenie ma odpowiednia technika szczotkowania.
RODZAJE SZCZOTECZEK DO ZĘBÓW:
W naszych lokalnych łódzkich aptekach i drogeriach można znaleźć szczoteczki o różnej twardości włosia. Zwyczajowo określa się je jako
- „miękkie”,
- „średnie”
- „twarde”.
Dla większości osób optymalne są szczoteczki do zębów określane jako miękkie lub średnie. Twarda szczoteczka może uszkodzić zęby i dziąsła, zwłaszcza jeśli używasz jej zbyt mocno.
Niezależnie od tego, jaki rodzaj szczoteczki wybierzesz, kluczowe znaczenie ma odpowiednia technika szczotkowania. Trzymaj szczoteczkę pod kątem 45 stopni w miejscu, w którym stykają się zęby i dziąsła. Może to pomóc w czyszczeniu zakamarków pod dziąsłami. Pamiętaj również o delikatnym, okrężnym szczotkowaniu powierzchni zębów– unikaj szorowania w bok zębów. To może doprowadzić do uszkodzenia Twoich dziąseł!
Jeśli masz wątpliwości jaki typ szczoteczki jest dla Ciebie najlepszy, lub masz problemy z właściwą techniką szczotkowania, porozmawiaj ze swoim dentystą , którzy udzieli Ci szczegółowych zaleceń na podstawie Twojego stanu zdrowia jamy ustnej.
Rodzaje szczoteczek do zębów
Oprócz stopnia twardości, dostępne są różne rodzaje szczoteczek do zębów:
Manualna szczoteczka do zębów
Najpopularniejszą formą szczoteczki do zębów spotykaną w naszych domach jest szczoteczka manualna. Cztery podstawowe parametry tych szczoteczek do zębów to
- twardość włosia;
- kształt główki;
- wzór włosia;
- konstrukcja rączki.
TWARDOŚĆ WŁOSIA
Większości osób zaleca się miękkie szczoteczki, ale dostępne są również szczoteczki o średnim i twardym włosiu. Zaletą używania twardszej szczoteczki do zębów jest to, że usuwa ona więcej płytki nazębnej, ale może podrażniać dziąsła, a w przypadku, gdy szczotkujesz zbyt mocno może nawet uszkodzić szkliwo.
KSZTAŁT GŁÓWKI
Tradycyjnie ukształtowane główki szczoteczki do zębów są zaokrąglone lub kwadratowe. Szczoteczki w kształcie rombu lepiej sięgają tylnych i bocznych części zębów trzonowych.
WZÓR Z WŁOSIA
Wybór wzoru powinien być uwarunkowany Twoimi potrzebami i wygodą.
Powszechnie spotykane wzory to faliste, krzyżowe i stożkowe.
RODZAJ RĄCZKI
Trzy typowe rodzaje rączki szczoteczek do zębów to
- proste;
- z antypoślizgowym uchwytem;
- elastyczne.
Wybrany uchwyt powinien umożliwiać wygodne dotarcie do każdej powierzchni zęba, w tym do tylnej części jamy ustnej.
Szczoteczka elektryczna
Elektryczna szczoteczka do zębów obraca włosiem nawet do 4000 razy na minutę i czyści trudno dostępne miejsca. Jest zwykle droższa, jednak jej używanie jest bardzo łatwe. Wystarczy ją uruchomić i pozwolić szczoteczce wykonać swoją pracę. Niektóre szczoteczki elektryczne mają nawet timer, czyli czasomierz, które pomoże Ci zoptymalizować swoje szczotkowanie. Odkryto, że w porównaniu ze zwykłą szczoteczką, wielokierunkowa szczotka elektryczna może ograniczyć występowanie zapalenia dziąseł i płytki nazębnej.
Elektryczne szczoteczki można podzielić na dwie grupy w zależności od szybkości ich ruchu:
OBROTOWE SZCZOTECZKI DO ZĘBÓW
Główka szczoteczki obraca się z dużą prędkością, a w wielu przypadkach również pulsuje. Stosując obrotowe szczoteczki do zębów, musisz myć każdy ząb indywidualnie. Masz problem z dotarciem szczoteczką do tylnych zębów trzonowych? Obrotowa szczoteczka do zębów rozwiąże go za Ciebie. Dzięki małej główce szczoteczki z łatwością dotrzesz również do trudno dostępnych miejsc.
SZCZOTECZKI SONICZNE
Szczoteczki soniczne mają owalną główkę, która pulsuje z dużą prędkością. Aby umyć zęby, wykonuj ruchy podobne do tych przy użyciu szczoteczki manualnej. Lubisz myć zęby szczoteczką manualną? Szczoteczka soniczna może być dobrym wyborem dla Ciebie.
Szczoteczka międzyzębowa
Szczoteczka międzyzębowa to mała szczoteczka, zwykle jednorazowa, dostarczana z kątowym plastikowym uchwytem wielokrotnego użytku lub integralnym uchwytem, używana do czyszczenia miejsc między zębami i między drutami aparatu ortodontycznego a zębami. Badania pokazały, że stosowanie szczoteczek międzyzębowych w połączeniu ze szczotkowaniem zębów znacząco zmniejsza zarówno ilość płytki nazębnej, jak i częstość występowania zapalenia dziąseł w porównaniu do samego szczotkowania zębów.
Szczoteczka jednopęczkowa
Służy do czyszczenia linii dziąseł sąsiadujących z zębami. Jej ciasno ułożone włosie jest przycięte w taki sposób, aby sięgać w trudno dostępne obszary. Rękojeść szczoteczki jest ergonomicznie zaprojektowana, aby zapewnić pewny chwyt, zapewniając kontrolę i precyzję niezbędną do czyszczenia trudno dostępnych miejsc . Szczoteczka jednopęczkowa jest idealna do czyszczenia okolic korony, implantów, mostów i ciasno osadzonych zębów.
Szczoteczka do żucia
Dosyć ciekawą alternatywą są szczoteczki do żucia. trudno powiedzieć, czy są dostępne w łódzkich aptekach. Są to malutkie, jednorazowe szczoteczki do zębów z tworzywa sztucznego, które można umieścić w ustach. Są one zwykle używane w podróży. Występują w różnych smakach, najpopularniejszy to smak miętowy.
Ekologiczne szczoteczki do zębów
Powszechnie używane szczoteczki do zębów wykonane są z tworzywa sztucznego. Za każdym razem, gdy wymieniamy szczoteczkę do zębów, zanieczyszczamy środowisko. Ekologiczna szczoteczka do zębów jest alternatywą, która chroni naszą planetę. Są to szczoteczki wykonane z materiałów biodegradowalnych, takich jak drewno czy bambus. Ich wymienne główki również oszczędzają zużycie plastiku.
Ważne rzeczy o szczoteczkach do zębów
Przy wyborze odpowiedniej szczoteczki warto wziąć pod uwagę też inne czynniki.
Ręczna czy elektryczna?
Oba rodzaje mogą skutecznie i dokładnie wyczyścić Twoje zęby. Każdy dobry dentysta potwierdzi, że najważniejsze, aby myć zęby. Wystarczy szczotkować zęby pastą z fluorem dwa razy dziennie przez dwie minuty. Wszystko zależy od twoich preferencji. Tym z nas, którym trudno jest używać szczoteczki manualnej, szczoteczka elektryczna może pomóc dbać o higienę jamy ustnej. Jeśli masz wątpliwości, porozmawiaj ze swoim dentystą o tym, który rodzaj jest dla Ciebie najlepszy.
Najpierw szczotkować czy nitkować?
Wiele osób zastanawia się nad właściwą kolejnością. Szczotkowanie przed nitkowaniem, czy nitkowanie przed szczotkowaniem? Twoim zębom jest to obojętne, o ile robisz jedno i drugie.
Szczoteczki nie lubią być zamknięte
Dbanie o czystość szczoteczki jest proste: spłucz ją wodą, aby usunąć resztki pasty do zębów i zanieczyszczenia. Ważne, aby przechowywać ją w pozycji pionowej . Jeśli przechowujesz szczoteczkę do zębów razem z innymi szczoteczkami, upewnij się, że ich włosie się nie styka, aby zapobiec zanieczyszczeniu krzyżowemu. Pamiętaj, aby nie zakrywać szczoteczek do zębów ani nie przechowywać ich w zamkniętych pojemnikach. Wilgotne środowisko, takie jak zamknięty pojemnik, sprzyja rozwojowi niechcianych bakterii.
Wymieniaj szczoteczkę co 3-4 miesiące( jedna szczoteczka na jedną porę roku)
Pamiętaj, aby wymieniać szczoteczkę do zębów co trzy do czterech miesięcy lub częściej w przypadku jej znaczącego zużycia. Wyrób sobie nawyk wymiany szczoteczki lub jej końcówki z nadejściem nowej pory roku.
Delikatnie !
Staraj się wybierać szczoteczki z miękkim włosiem. Twarde lub średnie włosie może doprowadzić do uszkodzenia dziąseł i szkliwa. Podczas mycia zębów nie szoruj energicznie – szczotkuj na tyle mocno, aby usunąć nalot z zębów. Twoja pasta do zębów z fluorem wykona resztę pracy.
Pamiętaj: 2 minuty, 2 razy dziennie
4 minuty dziennie- tyle uwagi potrzebują twoje zęby. Czy to dużo? Poświęć im ten czas każdego dnia, aby zachować zdrowy uśmiech. Pamiętaj, że zaniedbania mogą prowadzić do poważnych konsekwencji wymagających leczenia kanałowego
Nie dziel się z nikim swoją szczoteczką
.
Dzielenie się jest miłe, ale nie w tym przypadku. Używanie czyjejś szczoteczki grozi przeniesieniem bakterii i zarazków, a nie chcesz tego, prawda?
Rozmiar ma znaczenie!
Ponieważ usta i zęby każdego z nas są inne, ważny jest również rozmiar szczoteczki do zębów. Pamiętaj, aby wybrać szczoteczkę o rozmiarze odpowiednim do Twoich ust. Zbyt duża szczoteczka może mieć trudności w dotarciu do obszarów wokół zębów trzonowych w tylnej części jamy ustnej.