Stan zdrowia jamy ustnej ma istotny wpływ na ogólne zdrowie całego organizmu. Problemy stomatologiczne pacjentów przekładają się na pogorszenie zdrowia całego ciała. Wśród pacjentów, które korzystają z aparatów ortodontycznych odczuwalne jest wiele korzyści z tego wynikających. Jakich korzyści dostarcza leczenie ortodontyczne?
Zacznijmy od tego, że korzystanie z tej metody leczenia jest obecnie modne i nie powoduje dyskomfortu w postaci złego postrzegania przez innych, a nawet wg. wielu osób podnosi Twoją atrakcyjność.
Aparat ortodontyczny poprawia Twój uśmiech, sprawia i nadaje mu blasku, a przy okazji sprawia, że będziesz mieć proste zęby. W dzisiejszym artykule poznasz kilka powodów, dlaczego warto nosić aparat ortodontyczny.
Definicja aparatu ortodontycznego
Aparat ortodontyczny jest urządzeniem stosowanym w stomatologii do korekty wad zgryzu i poprawy estetyki uśmiechu. Współcześnie aparaty ortodontyczne są bardzo popularne i powszechnie stosowane przez dzieci, młodzież i dorosłych.
Jak działa aparat ortodontyczny.
Aparaty ortodontyczne stosuje się w celu poprawy ustawienia zębów i zgryzu. Ich stosowanie ma na celu nie tylko poprawę estetyki uśmiechu, ale także wpływa na zdrowie i funkcjonalność zębów. Warto pamiętać, że rozwój chorób zębów, dziąseł i całej jamy ustnej koryguje się za pomocą aparatu.
Korzyści z noszenia aparatu ortodontycznego
Stosowanie aparatu ortodontycznego wpływa pozytywnie na zdrowie. Poprawia ułożenie zębów, co ułatwia ich higienę. Usuwanie resztek pokarmowych podczas mycia zębów jest łatwiejsze, co przyczynia się do zapobiegania próchnicy zębów i chorób dziąseł.
Warto wiedzieć przed założeniem aparatu, że poprawa estetyki uśmiechu to ważny element psychologiczny dla każdego człowieka. Wadliwy zgryz i nieestetyczny uśmiech mogą wpływać negatywnie na samoocenę i pewność siebie. Poprawa estetyki uśmiechu dzięki zastosowaniu aparatu ortodontycznego wpływa pozytywnie na relacje międzyludzkie oraz na postrzeganie samego siebie.
Aparaty ortodontyczne korygują wadliwy zgryz i potrafią również zmienić rysy twarzy. W przypadku nieprawidłowego ułożenia zębów, przesunięć lub różnic w wielkości, mogą powstawać problemy z jedzeniem, mową czy bólem głowy. Korekta wad zgryzu pozwala na lepsze funkcjonowanie szczęki i ułatwia wykonywanie codziennych czynności.
Nieprawidłowe ułożenie zębów może wpłynąć na wyrazistość mowy. W przypadku nieprawidłowości w układzie zębowym, wymowa niektórych głosek może być utrudniona. Poprawa ułożenia zębów dzięki stosowaniu aparatu ortodontycznego wpływa również pozytywnie na wyraz twarzy.
Poprawa funkcjonalności zębów i szczęki jest jednym z najważniejszych celów stosowania aparatu ortodontycznego. Prawidłowo ułożone zęby ułatwiają ich czyszczenie, co wpływa na stan zdrowia. Poprawa zgryzu pozwala na lepsze trawienie pokarmów, co jest ważne dla prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego.
Nieprawidłowe ułożenie zębów może prowadzić do ich zużycia i uszkodzenia. W przypadku występowania wad zgryzu, często występują naciski na poszczególne zęby, co może prowadzić do ich przesunięcia lub uszkodzenia. Korekta wad zgryzu dzięki stosowaniu aparatu ortodontycznego zapobiega tego typu problemom.
Warto zdawać sobie sprawę, że potocznie nazywana przerwą między zębami, diastema, może powodować dyskomfort u pacjentów. Występuje dość często w naszym społeczeństwie i wiele osób wstydzi się uśmiechać z jej powodu. Aparat ortodontyczny może wyeliminować problem diastemy przez stopniowe przesuwanie zębów do właściwej pozycji, dzięki czemu, wszelkie istniejące szczeliny pomiędzy nimi zostaną wyeliminowane.
Efekty noszenia aparatu mogą być czasem niezbyt oczywiste. Nierówne zęby mają wpływ na Twój oddech. Problemy stomatologiczne powodują, że zaczynasz oddychać ustami. Może to przerodzić się w inne problemy, takie jak bezdech senny lub chrapanie. Szczególnie niepokojące jest to u dzieci, ponieważ wiadomo, że wpływa to niekorzystnie na budowę ich szkieletu. Aparaty ortodontyczne pomagają w tych schorzeniach, korygują wady, wyrównując zgryz, co daje językowi więcej miejsca na prawidłowe rozluźnienie. To z kolei pozwala na prawidłowe oddychanie przez nos.
Dostępne rodzaje aparatów ortodontycznych
Aparaty metalowe.
Są to najpopularniejsze i najtańsze aparaty ortodontyczne. Składają się z metalowych zamków, które są umieszczane na zębach, a połączone są drutami.
Aparaty ceramiczne.
Aparaty ceramiczne są podobne do aparatów metalowych, ale zamki są wykonane z przezroczystej ceramiki. Dzięki temu są mniej widoczne na zębach.
Aparat Invisalign® Clear Aligners.
Jest to bezprzewodowy, przezroczysty aparat, który nakłada się na zęby. Składa się z szeregu przezroczystych nakładek, które stopniowo przesuwają zęby w pożądaną pozycję.
Aparat lingwalny (ukryty za zębami)
Aparat lingwalny to urządzenie, które jest umieszczone na wewnętrznej stronie zębów. Dzięki temu jest całkowicie niewidoczne z zewnątrz.
Zamki samoligaturujące (minimalizujące dyskomfort)
Aparaty z zamkami samoligaturującymi nie wymagają stosowania gumek, co minimalizuje ból i dyskomfort związany z noszeniem aparatu ortodontycznego.
Koszt i opieka nad aparatem ortodontycznym
Koszty związane z różnymi rodzajami aparatów ortodontycznych mogą się różnić, a cena aparatu jest uzależniona od kilku czynników. Jednak, w przypadku większości rodzajów aparatów, koszt jest wart swoje ceny ze względu na korzyści zdrowotne i estetyczne, jakie daje. Pierwsze dni po założeniu aparatu mogą być niekomfortowe, ale zmiana spowodowana założeniem aparatu na pewno spowoduje pozytywne zmiany. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, warto rozważyć jego zastosowanie ponieważ służy ono nie tylko poprawieniu estetyki uśmiechu, ale przede wszystkim pacjent odczuje zdrowotne efekty noszenia aparatu ortodontycznego.
Jak prawidłowo dbać o aparat ortodontyczny?
Aby utrzymać aparat ortodontyczny w dobrym stanie i zapobiec problemom, należy stosować odpowiednie techniki czyszczenia. Niektóre aparaty wymagają szczególnej dbałości o higienę , takie jak aparaty lingwalne. Zawsze należy pamiętać, że brak odpowiedniej higieny może prowadzić do powstania kamienia nazębnego, próchnicy i chorób dziąseł.
W przypadku aparatów ruchomych, jak np. aparat Invisalign® Clear Aligners, należy pamiętać o regularnym czyszczeniu nakładek i zębów. Lekarz dentysta będzie o tym przypominał na każdej wizycie kontrolnej.
Podczas noszenia aparatu ortodontycznego, ważne jest również regularne wizyty u ortodonty, aby monitorować postęp leczenia i dokonać niezbędnych korekt, tak aby móc jak najpełniej wyeliminować wady zgryzu za pomocą aparatu ortodontycznego.
O czym warto pamiętać mając aparat
Aparat ortodontyczny to jedno z narzędzi, które pomaga w uzyskaniu pięknego i zdrowego uśmiechu, ale nie tylko. Stosowanie aparatu ortodontycznego może przynieść wiele korzyści zdrowotnych, takich jak zapobieganie chorobom dziąseł, zapobieganie uszkodzeniom zębów oraz poprawa funkcjonalności zębów i szczęki. Dodatkowo, noszenie aparatu ortodontycznego może wpłynąć na pewność siebie i poprawić wyrazistość mowy.
Dostępne na rynku rodzaje aparatów ortodontycznych (m.in stałe aparaty ortodontyczne, ruchome aparaty ortodontyczne) pozwalają na wybór takiego, który najlepiej odpowiada potrzebom pacjenta, biorąc pod uwagę koszty i oczekiwania estetyczne. Wszystkie aparaty wymagają odpowiedniej higieny i regularnych wizyt u ortodonty. Od rozpoczęcia leczenia, lekarz ortodonta dba o właściwy przebieg leczenia.
Dowiedz się czy warto założyć aparat ortodontyczny.
Zachęcamy do bezpłatnej konsultacji z ortodontą w klinice Pro EndoDentica, ul. Rąbieńska 129 i wybrania odpowiedniego aparatu ortodontycznego, który pomoże w uzyskaniu pięknego uśmiechu i zdrowych zębów. Podczas darmowej konsultacji ortodontycznej, lekarz ortodonta sprawdzi prawidłowe ustawienie zębów, udzieli instrukcji jak długo trwa leczenie i opowie jak dbać o higienę. Pomoże też w kwestii zastosowania konkretnego typu aparatu i zaleci leczenie niezbędne przed założeniem aparatu na zęby . Na darmową konsultację zapraszamy dzieci i osoby dorosłe. Zdecydowanie warto skorzystać z tej oferty.