W naszych rozmowach często słyszymy, że pacjenci nie widzą różnicy między dentystą a ortodontą i ogólnie mówiąc, z punktu widzenia pacjenta, wydaje się, że zarówno dentysta jak i ortodonta zajmują się tym samym, czyli leczą zęby.
Stomatologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się zębami, dziąsłami, nerwami i szczęką, podczas gdy ortodoncja to jej specjalizacja , która koncentruje się na korekcji zgryzu i prostowaniu zębów. Warto więc pamiętać o prostej różnicy, że wszyscy ortodonci są dentystami, ale nie wszyscy stomatolodzy są ortodontami.
Na czym polegają podobieństwa?
Zasadniczo, zarówno dentyści jak i ortodonci dbają o zdrowie jamy ustnej. Oboje zajmują się zębami i dziąsłami, pracują w gabinecie i są lekarzami. Dlatego też, można powiedzieć, że ortodonci, są jak najbardziej dentystami, którzy specjalizują się w konkretnej jej dziedzinie.
Na czym polegają różnice?
Aby zostać ortodontą, wymagana jest dodatkowa specjalizacja, podobnie jak ma to miejsce w przypadku lekarzy ogólnych, którzy chcą zdobyć dodatkowe kwalifikacje. Sytuacja jest podobna do lekarza, który zdobywa dodatkowe wykształcenie, aby zostać np. ortopedą. Ortodonci specjalizują się w wyrównaniu i poprawianiu zgryzu oraz dopasowaniu aparatów ortodontycznych. Jeśli pacjent ma niewłaściwy zgryz, stomatolog skieruje go właśnie do ortodonty, takiego jak dr Katarzyna Kozłowska.
Podsumowując, dentyści zazwyczaj zajmują się problemami takimi jak:
-
Próchnica
-
Kanały korzeniowe
-
Choroba dziąseł
-
Korony
-
Mosty
-
Licówki
-
Wybielanie zębów
-
Czym zajmuje się ortodonta?
Zapytana o to dr Katarzyna Kozłowska odpowiedziała:
"...Ortodonci specjalizują się w diagnostyce, profilaktyce i korekcji nieprawidłowości zębów i żuchwy. Jedną z ich specjalizacji jest projektowanie i zakładanie aparatów ortodontycznych, które służą do poprawnego ustawiania zębów i szczęki w celu umożliwienia normalnego funkcjonowania i poprawy wyglądu..."
Agnieszka Baran-Kompa, ortodonta współpracująca z Pro Endodentica dodaje, że leczenie ortodontyczne w zależności od wady trwa od roku do dwóch lat. Noszenie aparatu jest bezbolesne, ale może powodować uczucie dyskomfortu w początkowym okresie. Częstotliwość wizyt kontrolnych u ortodonty jest ustalana z pacjentem.
Aby dowiedzieć się więcej o różnicach między dentystami a ortodontami lub umówić się na wstępną konsultację z dr. Kozłowską, prosimy o kontakt z naszą kliniką Pro Endodentica:
Dane kontaktowe:
PRO ENDODENTICA
UL. RĄBIEŃSKA 129
94-244 ŁÓDŹ
email: proendodentica@gmail.com
WWW.PROED.COM.PL
Zapraszamy!