Choroby przyzębia stanowią jedną z głównych przyczyn utraty zębów wśród dorosłych, zaraz po próchnicy. Według niektórych badań, są w czołówce 10 najczęściej spotykanych chorób na świecie. Co może świadczyć o rozwoju tej choroby? Niepokojące zmiany na dziąsłach i silny ból mogą sugerować konieczność wizyty o periodontologa.
Zapalenie przyzębia wywoływana jest przez bakterie i polega na postępującej destrukcji tkanek przyzębia. Choroby przyzębia niekorzystnie wpływają na układ sercowo- naczyniowy, może powodować zmiany cukrzycowe. Ryzyko chorób serca spowodowane zaawansowanym zapaleniem przyzębia w grupie osób powyżej 65 roku życia przekracza 40%. U takich osób, rośnie też dwukrotnie ryzyko zgonu.
Na rozwój tej choroby duży wpływ ma styl życia. Palenie papierosów, stres, otyłość, obecność patogenów w organizmie, pozycja społeczna, ale również wiek, płeć i pochodzenie znacząco decydują o jej występowaniu. Jeśli cierpisz na cukrzycę, palisz papierosy i nie dbasz o właściwą higienę jamy ustnej, narażasz się na utratę zębów wskutek zapalenia przyzębia.
Leczenie periodontologiczne możemy podzielić na trzy fazy
- Faza pierwsza polega na higienizacji, czyli eliminacji płytki nazębnej i usunięciu drobnoustrojów w celu połączenia tkanki łącznej i nabłonkowej z cementem korzeniowym.
- Faza druga- polega na przywróceniu korzystnego środowiska i odbudowy zniszczonych tkanek.
- Faza trzecia - polega na eliminacji/kontroli czynników mających wpływ na rozwój choroby